Jak pozbyć się bakterii?

Jakim sposobem zadbać o jacuzzi ogrodowe?

Posiadając jacuzzi ogrodowe, wypada zdawać sobie kwestię z tego, iż żąda to regularnego dbania o higienę. Samo jacuzzi to drobny zbiornik wodny z wodą stojącą, co powoduje, że trudno utrzymać ją w czystości. Niestety takie warunki są olśniewające dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów. Same zanieczyszczenia stałe, są w związku z tym niedużym kłopotem. To kłopotliwe w przeciwieństwie do takich, bakterie oraz mikroorganizmy są niebywale trudne w wychwyceniu. Jednym z najogromniejszych zagrożeń tego typu jest atrakcyjna bakteria Legionella. Pozostała ona odkryta zaledwie kilkadziesiąt lat temu w gruntownie przypadkowy sposób. Miało to miejsce po jednym ze zjazdów wojskowych w USA, po którym zachorowało wybitnie dużo osób, a co poniektóre z nich zmarły z przyczyn, których początkowo nie można było określić. Legionelle odkryto kilkadziesiąt lat temu oraz okazało się, iż jest ona obecna w zbiornikach wodnych na całym świecie, a także w rurach, czy wodociągach. Niestety środowisko wodne jest dla tej bakterii perfekcyjne, a szczególnie zbiorniki z wodą użytkową.

Czy legionella jest niebezpieczna?

Bakteria legionella wywołuje legionellozę. Jest to specyficzna choroba, która najbardziej obciąża układ oddechowy, a dokładniej płuca. Po dostaniu się do organizmu ludzkiego, bakteria aktywuje się atakując drogi oddechowe, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci. W największym stopniu zagrożone są osoby starsze oraz dzieci, w czasie kiedy osoby młode, które nie chorują na schorzenia przewlekłe, poniekąd przyzwoicie radzą sobie z tą bakterią, przechodząc legionellozę dosyć delikatnie. Acz nawet dla dorosłych, zdrowych osób może ona być niebezpieczna. Objawy legionellozy to gorączka, problemy żołądkowe, a też obrzęk płuc. Objawy legionellozy są analogiczne do objawów grypy, niemniej mogą przybierać o dużo ostrzejszy charakter. Zazwyczaj pierwsze objawy następują w parę dni po dostaniu się bakterii do ustroju, niemniej jednak może ona się ujawnić nawet po trzech tygodniach. Jacuzzi ogrodowe, tak jak inne obiekty tego rodzaju to smutne są zagrożone legionellą. Wszystkie obiekty spa i baseny są w grupie ryzyka. W wielu państwach, w tym w Polsce przeprowadza się regularne badania wody w pokrewnych obiektach na wypadek wykrycia Legionelli, co okazuje, jak nadzwyczaj jest ona niebezpieczna.

Czy jacuzzi ogrodowe może dopisywać skażeniu legionellą?

Faktem jest, iż legionella jest niezmiernie niebezpieczna, jednakże nie trzeba tak wybitnie wpadać w panikę z jej przyczyny. Na szczęście, nie wolno się nią zarazić poprzez napicie się zakażonej wody. Jest to połowicznie dobra nowina, bo zakażenie następuje poprzez wdychanie aerozolu z wody, w którym bakteria się rozwinęła. Świadczy to, iż nawet wstępując do jacuzzi ogrodowego z wodą, w której rozwinęła się bakteria, można uniknąć zakażenia. Zakażenie ma okazję nastąpić, kiedy woda znajdująca się na ciele zacznie parować, na przykład pod natryskiem, gdy dojdzie do możliwości dostania się bakterii do organizmu poprzez inhalację aerozolu. Samo zarażenie ma prawo też nastąpić przez wdychanie parującej wody z instalacji hydrologicznych, wewnątrz jakich bakteria się namnożyła.

Jak pozbyć się bakterii?

Samo pozbycie się bakterii może być dość trudne. To przykre w wypadku rozwinięcia się jej w kanałach w wielu przypadkach żądana jest dezynfekcja pełnej instalacji. Pragnąc pozbyć się bakterii z takich miejsc, jak jacuzzi ogrodowe, wystarczy jedynie użyć do tego dedykowanego preparatu bazującego na środkach dezynfekujących, takich jak chlor. Zwykle użytkuje się do tego chlor, który jest dostateczny. Legionella ginie także w temperaturze przekraczającej 60 stopni, o ile utrzymuje się ona przez pewien czas. To smutne nie zawsze to jest możliwe, albowiem można by przy okazji uszkodzić jacuzzi. Na rynku są dostępne preparaty, które skutecznie zabijają tego rodzaju drobnoustroje. Zagrożenie rozwinięcia się legionelli w jacuzzi jest w owym czasie, gdy jest ono stosunkowo okazjonalnie użytkowane oraz nie jest regularnie czyszczone, a woda nie zawiera środków dezynfekujących. Takie warunki są perfekcyjne dla bytowania dużej grupy bakterii.